Zaterdag 25 mei 2024

Speel bewust
Home Bookmakers Wedden op het WK Darts

Wedden op het WK Darts

Het doel-element is: '#review-blok'

Net als het afgelopen WK Darts begint ook in 2023 het toernooi in Alexandra Palace op 15 december. Met de cijfers van Premium Dart Data gaan we weer op zoek naar de meest bruikbare informatie voor als je gaat wedden op het WK Darts. Daarnaast kijken we naar de favorieten, de Nederlanders, en de outsiders in het toernooi.

Op vrijdag 15 december 2023 is Ally Pally, Alexandra Palace in Londen, weer het toneel van het grootste darttoernooi ter wereld: het PDC WK Darts 2023-2024. In totaal strijden 96 spelers van over de hele wereld om die felbegeerde titel. Vorig jaar was het Michael Smith die zich voor de eerste keer liet kronen tot wereldkampioen darten. In de finale versloeg hij Michael van Gerwen in een partij met de beste leg ooit. Hierin miste Michael van Gerwen op dubbel 12 voor een 9-darter, waarna Michael Smith wel raakte en dus een 9-darter gooide.

Het deelnemersveld bestaat uit drie groepen van ieder 32 spelers:

  • Top 32 van de Order of Merit
  • Top 32 van de Pro Tour Order of Merit
  • 32 Qualifiers

De eerstgenoemde groep, de 32 beste spelers van de wereldranglijst, komt tijdens de eerste ronde niet in actie. Pas in de tweede ronde worden zij gekoppeld aan de winnaar van een eerste ronde partij tussen twee spelers uit de overige twee groepen. Als eerste heb je de Pro Tour Order of Merit. Dit zijn de 32 darters die het beste presteerden tijdens de Pro Tour met uitzondering van de spelers die reeds zijn gekwalificeerd via de reguliere Order of Merit. De groep qualifiers bestaat uit 32 spelers die zich hebben geplaatst via verschillende internationale kwalificatietoernooien.

Nederlanders

Er zullen komend jaar twaalf Nederlanders aan de oche verschijnen tijdens het WK Darts 2023 – 2024. Vier hiervan wisten zich te plaatsen via de Order of Merit: Michael van Gerwen, Danny Noppert, Dirk van Duijvenbode, en Raymond van Barneveld. Zes Nederlanders kwamen voort uit de Pro Tour Order of Merit met supertalent Gian van Veen als hooggeplaatste Nederlander. De laatste twee Nederlanders kwalificeerden zich via de Challenge Tour order of Merit, het tweede niveau van de PDC. Vincent van der Voort was sinds 2001 vaste gast op de wereldkampioenschappen, maar ontbreekt in 2023 voor het eerst.

Order of Merit (2023)

  • Michael van Gerwen (3)
  • Danny Noppert (9)
  • Dirk van Duijvenbode (14)
  • Raymond van Barneveld (32)

Pro Tour Order of Merit (2023)

  • Gian van Veen
  • Richard Veenstra
  • Kevin Doets
  • Christian Kist
  • Jermaine Wattimena
  • Niels Zonneveld

Qualifiers (2023)

  • Berry van Peer
  • Wessel Nijman

Wedden op het WK Darts 2024 – de statistieken van de voorgaande jaren

De bookmakers hebben het dit jaar wel gezien: het darten is populair bij de Nederlandse gokker. Verschillende bookmakers kwamen met specials tijdens de dartavonden en er kwamen steeds meer weddenschappen ter beschikking bij de partijen. Voor het WK Darts zal dit natuurlijk alleen nog maar meer worden en daarom is het goed om te weten wat er gemiddeld gezien gebeurt tijdens het WK. Met dank aan de cijfers van Premium Dart Data kunnen we straks tijdens het toernooi inschatten hoe groot de kans is op bijvoorbeeld een x-aantal 180s.

Zo willen we bijvoorbeeld weten hoeveel maximale scores er ongeveer in een wedstrijd gegooid gaan worden. Wat we daarom nodig hebben zijn cijfers zoals het gemiddelde aantal legs per wedstrijd, het gemiddelde aantal 180s per leg, en de gemiddelde cijfers van de darters die in actie komen.

Het WK Darts wordt gespeeld in sets en per ronde verschilt het aantal sets dat maximaal gespeeld gaat worden. Daarnaast kan het aantal legs per ronde gemiddeld nog verschillen. Zo zien we dat de derde en vierde ronde hetzelfde format (best of 7 sets) hebben, maar het gemiddelde aantal legs is in de vierde ronde ruim een leg hoger.

RondeFormatGemiddeld aantal sets per wedstrijdGemiddeld aantal legs per wedstrijdGemiddeld aantal 180s per wedstrijd
FinaleBest of 13 sets11,046,733,7
Halve finaleBest of 11 sets8,736,826,2
KwartfinaleBest of 9 sets7,128,816,8
Laatste 16Best of 7 sets5,824,013,8
Laatste 32Best of 7 sets5,724,112,6
Laatste 64Best of 5 sets3,916,07,6
Laatste 96Best of 5 sets3,916,05,9
Statistieken van de laatste drie WK Darten (2021, 2022, 2023).

Om een voorbeeld te geven van hoe deze data te gebruiken is, kunnen we bijvoorbeeld kijken naar de eerste speeldag van het WK. We weten nu dat er gemiddeld bijna zes keer 180 gegooid wordt per wedstrijd in de eerste ronde. Met vier wedstrijden op het programma zouden we dus uitkomen op 23,6 keer de maximale score op donderdagavond.

Ook zouden we kunnen kijken naar het gemiddelde aantal 180s per leg van de darters die in actie komen. Als voorbeeld gebruiken we de wedstrijd Wattimena – Sherrock. Over de afgelopen twee maanden gooide Wattimena 0,213 keer 180 per leg en Sherrock 0,206 180s per legs. Samen zouden de twee dus goed zijn voor 0,419 keer 180 per leg. Met gemiddeld 16,0 legs per wedstrijd zou dit neerkomen op 6,704 180s in de wedstrijd. Hiermee komen we dus ook weer (ongeveer) op die zes à zeven keer de maximale score in de wedstrijd.

Checkouts

Een andere statistiek waar veel op gewed wordt tijdens het darten zijn de checkouts (ook wel: uitgooien / finishes) van de spelers. Zo kan er eigenlijk overal wel gewed worden op het aantal finishes van 100 of hoger (100+ checkouts), maar er bestaan meer wedmarkten. TOTO heeft bijvoorbeeld ‘Beide spelers gooien een checkout van 80 of hoger’ en bij Jacks kan je inzetten op een bull-finish. Dit is het uitgooien van een leg via de bullseye als laatste pijl.

We vroegen Premium Dart Data om uit te zoeken hoe vaak deze checkouts gemiddeld worden gegooid. Zo is in de data te zien dat vanaf de derde ronde iedere speler in de wedstrijden wel een keer 80 of hoger uitgooit. De gebruikte cijfers voor deze tabellen zijn de statistieken van de laatste drie wereldkampioenschappen.

80+ checkouts

In het langere format is een weddenschap op 80+ checkouts interessanter, maar de odds zullen natuurlijk stukken lager zijn dan in bijvoorbeeld de Premier League Darts. In de Premier League worden gemiddeld 9 legs per wedstrijd gespeeld en tijdens het WK zien we al in de eerste ronde bijna twee keer zo lange partijen.

De value op deze 80+ checkouts is natuurlijk te vinden bij spelers die makkelijker hogere finishes gooien. Het is de kunst om op zoek te gaan naar partijen met twee goede finishers tegenover elkaar. Zo zien we in de eerste ronde Richard Veenstra en Ben Robb tegenover elkaar staan. Beide spelers gooiden de afgelopen twee maanden in 46% van hun partijen een finish van 100 of hoger

Ronde 80+ checkouts
per wedstrijd
% wedstrijden
met een 80+
checkout
% spelers met
een 80+ checkout
Finale9,3100%100%
Halve finale9,3100%100%
Kwartfinale6,0100%88%
Laatste 165,2100%88%
Laatste 324,8100%92%
Laatste 643,497%80%
Laatste 963,093%74%
Statistieken van de laatste drie WK Darts (2021, 2022, 2023).

100+ checkouts

Het gooien van finishes van 100 of hoger is natuurlijk nog de lastigste klus, maar Michael van Gerwen is bijvoorbeeld een speler die er bijna altijd wel een gooit. In 83% van alle partijen die Mighty Mike speelde op de 16 WK’s waaraan hij deelnam, werd minimaal een 100+ finish gegooid.

Ronde 100+ checkouts
per wedstrijd
% wedstrijden
met een 100+
checkout
% spelers met
een 100+ checkout
Finale4,3100%100%
Halve finale6,2100%92%
Kwartfinale3,592%75%
Laatste 162,892%77%
Laatste 322,798%73%
Laatste 641,884%59%
Laatste 961,674%33%
Statistieken van de laatste drie WK Darts (2021, 2022, 2023).

Bullseye finishes

De laatste finish-type die we bespreken is en blijft een bijzondere. Iedereen kan genieten van een goede 161+ finish, maar dat zijn niet de enige keren wanneer dat we een bullseye finish zien. Bij bookmakers LeoVegas, Jack’s, en Unibet, die allemaal de software van Kambi gebruiken, is te wedden op het aantal bullseye finishes tijdens een wedstrijd.

Dit zijn er doorgaans niet veel en het is dan ook niet aan te raden om hier continu op te spelen. Spelers die in vorm zijn qua finishpercentage kunnen interessant zijn voor deze weddenschap, maar daarvoor adviseren we eigenlijk om even de eerste twee à drie speelrondes aan te kijken.

Ronde Bull checkouts
per wedstrijd
% wedstrijden
met een bull
checkout
% spelers met
een bull checkout
Finale1,767%67%
Halve finale2,283%67%
Kwartfinale0,750%33%
Laatste 160,863%35%
Laatste 320,751%31%
Laatste 640,538%23%
Laatste 960,326%15%
Statistieken van de laatste drie WK Darts (2021, 2022, 2023).

Veelgestelde vragen

Het WK Darten 2024 begint op vrijdag 15 december 2023.

Je kan bij vrijwel alle legale bookmakers in Nederland wedden op darten en dus ook op het WK Darts 2022 – 2023. Als sponsor van vijf darters is TOTO bijvoorbeeld een naam die nauw betrokken is bij het darten. Dat geldt echter ook voor Jack’s, want dat is de sponsor van meerdere darttoernooien.

Als je wil wedden op de winnaar van het WK Darten 2024, dan zie je al snel dat Michael van Gerwen en Gerwyn Price de grote favorieten zijn voor de titel. Zij krijgen beide een quotering van rond de 4,50. Michael Smith zit daar kort achter op 5,50. De rest van het deelnemersveld volgt op ruime afstand.

Foto via Pro Shots / ProSportsImages.

Het WK Darts 2024 is begonnen!
Dagen
Uur
Minuten

WK Darts 2023 – 2024

Start:15 december 2023
Finale:3 januari 2023
Deelnemers:96
Nederlanders:11
Waar te zien:Viaplay
Locatie:Alexandra Palace, Londen
Wat kost gokken jou? Stop op tijd. 18+ Speel bewust.
Jeffrey Noeken CasinoNieuws.nl

Jeffrey Noeken

Senior Redacteur CasinoNieuws.nl
Jeffrey Noeken is senior redacteur bij CasinoNieuws.nl. Hij is een expert op het gebied van de Nederlandse en Curaçaose kansspelwetgeving.