Donderdag 18 juli 2024

Speel bewust

Omzet Nederlandse Loterij daalde licht in 2023

De omzet van Nederlandse Loterij is in 2023 uitgekomen op € 6,4 miljard, zo blijkt uit het jaarverslag. Dit betekende een lichte daling ten opzichte van 2022 toen er € 6,5 miljard werd omgezet. Ook de netto omzet daalde van € 691 miljoen naar € 672 miljoen, onder andere door de verhoogde kansspelbelasting en de toegenomen concurrentie op de online kansspelmarkt. De afdracht aan de sport, goede doelen, en de Staat steeg daarentegen wel. Er werd € 196,1 miljoen afgedragen, waarvan € 123,5 miljoen naar de Staatskas ging.

2023 was een bewogen jaar voor de online kansspelmarkt, iets dat ook te zien is in de jaarcijfers van Nederlandse Loterij. De staatsdeelneming had meer concurrentie op de online kansspelmarkt en kreeg te maken met de verhoging van de kansspelbelasting. Daarnaast voerde het bedrijf investeringen door op het gebied van verantwoord spelen. Deze zaken zorgden er voor dat de netto omzet met 2,6% daalde naar € 672 miljoen. Hiervan was € 202,7 miljoen afkomstig uit de online kansspelen die Nederlandse Loterij aanbiedt.

De bruto omzet, in het jaarverslag te zien als de inleggelden, kwam uit op € 6,4 miljard. Hiervan werd € 5,75 miljard weer uitgekeerd als prijzengeld aan de prijswinnaars van de verschillende merken van Nederlandse Loterij. Het uitkeringspercentage bedroeg hiermee 89,8%. Onder alle prijswinnaars in 2023 bevonden zich 34 spelers die een geldprijs van € 1 miljoen of meer wisten te winnen. Dit maakte Nederlandse Loterij vandaag bekend in haar jaarverslag.

Afdracht

Terwijl de omzet van de staatsdeelneming licht daalde werd er wel meer geld afgedragen aan de sport, de goede doelen, en de Staat der Nederlanden. De afdracht steeg met € 1 miljoen naar € 196,1 miljoen. Dit betekende een hogere afdracht aan NOC*NSF, Stichting Aanwending Loterijgelden Nederland, en de Staat.

BenificiantAfdracht
NOC*NSF€ 52,6 miljoen
Stichting Aanwending Loterijgelden Nederland€ 20 miljoen
Staat der Nederlanden€ 123,5 miljoen
Totaal€ 196,1 miljoen

De op 6 mei aangetreden CEO Arjan Blok zegt in het persbericht trots te zijn op de rol die Nederlandse Loterij vervult:

“Jaar op jaar slagen we erin om een belangrijke financiële bijdrage te leveren aan de samenleving, sport en goede doelen. Over 2023 ontvangen onze beneficianten ruim 196 miljoen euro. Door onze afdracht zijn we dé supporter van TeamNL, de breedtesport, vele sociale initiatieven en dragen we bij aan onze missie; een gelukkig, gezond en sportief Nederland. En dat allemaal dankzij onze spelers; zij beleven plezier aan het verantwoorde kansspelaanbod van Nederlandse Loterij en aan het winnen van mooie geldprijzen.”

Arjan Blok, CEO Nederlandse Loterij

Omzet TOTO Online daalt met 7,3%

Op de online kansspelmarkt is Nederlandse Loterij sinds de opening van de markt actief met TOTO, waarmee het zowel casinospelen als sportweddenschappen aanbiedt. Daar kwam in 2023 zustermerk Winn-Itt bij.

TOTO kreeg in 2023 concurrentie van twee nieuwe legale online casino’s die de markt op kwamen met Vbet en LeoVegas. De toegenomen concurrentie werd genoemd als een van de redenen voor de lichte daling van de netto-omzet. De netto-omzet van TOTO Online daalde met 7,3% naar € 202,7 miljoen (2022: € 218,8 miljoen)

In maart van dit jaar bracht H2 Gambling Capital al eens in beeld hoe de verdeling van het marktaandeel in Nederland eruit zag aan het einde van 2023. H2 schatte toen al in dat TOTO haar marktaandeel was gedaald naar 13%. Op basis van de gerapporteerde € 202,7 miljoen zou TOTO verantwoordelijk zijn voor 14,6% van de totale omvang van de online gokmarkt (€ 1,388 miljard).

Een van de strategische doelstellingen die Nederlandse Loterij heeft gesteld is om leidend te worden op het gebied van online casino en sportweddenschappen. Deze doelstelling werd ook in het jaarverslag van 2022 al genoemd.

“Met TOTO Casino en TOTO Sport wil Nederlandse Loterij minimaal gelijkwaardig zijn aan de concurrentie in product- en dienstbeleving.”

Nederlandse Loterij

Naast online sportweddenschappen biedt Nederlandse loterij via TOTO Winkel ook landgebonden sportweddenschappen aan. In 2024 gaat TOTO Winkel vrijwillige registratie mogelijk maken, zo laat het bedrijf weten. Spelers kunnen later dit jaar dus ook voor TOTO Winkel een account aan gaan maken. Op dit moment worden de gegevens van spelers van deze landgebonden weddenschappen nog niet geregistreerd.

Verantwoord spelen

Een andere reden voor de gedaalde omzet waren de investeringen op het gebied van verantwoord spelen. TOTO liet op dit gebied onderzoek uitvoeren door Michael Auer en Mark Griffith. Hieruit bleek dat preventieberichten leiden tot meer en hogere uitbetalingen. Daarnaast begon TOTO in 2023 met realtime monitoring, iets dat minister Weerwind graag verplicht wil gaan stellen voor online kansspelaanbieders.

TOTO verstuurde in 2023 ruim 475.000 geautomatiseerde preventieberichten over het speelgedrag van haar klanten. Daarnaast vonden 34.813 interventies plaats via e-mail of telefoon.

Interventie20222023
Spelers een e-mail gestuurd7.73922.569
Spelers gebeld voor een eerste gesprek over hun speelgedrag4.7867.885
Tweede gesprek over hun speelgedrag1.0942.254
Derde gesprek over hun speelgedrag waarbij zij speellimieten opgelegd hebben gekregen4621.661
Gebeld om aan te geven dat het account is geblokkeerd en de spelers te voorverwijzen naar Loket Kansspel en Cruks134444
Spelers voorgedragen bij de Kansspelautoriteit voor onvrijwillige inschrijving in Cruks231

Naast het aantal interventies deelt Nederlandse Loterij ook gegevens over de effectiviteit van deze interventies. Hierbij maakt de staatsdeelneming onder andere duidelijk dat een deel van de interventies wordt uitgevoerd bij inactieve spelers. Hierbij moet gedacht worden aan spelers die na een gokstop willen terugkeren. Deze interventiegesprekken toetsen bijvoorbeeld of het voor de speler verstandig is om weer deel te nemen aan kansspelen.

InterventieTotaalAantal naar actieve spelersInleg gedaaldGeen duidelijk verschilInleg gestegen
Interventie e-mail22.56919.54072,6%7%20,4%
Eerste gesprek7.8856.81876,8%6,8%16,4%
Tweede gesprek2.2542.25475,5%8%16,5%
Derde gesprek met speellimieten1.6611.66184,3%5,1%0%
Account geblokkeerd444444100%0%0%
Totaal34.81330.71774,4%

Lead-foto via Nederlandse Loterij.

Partners

CasinoNieuws.nl heeft overeenkomsten met aanbieders van online kansspelen en gebruikt hiervoor affiliate-links. Als u via zo’n link een account aanmaakt, dan krijgen wij daar een commissie voor, zonder extra kosten voor u. Onze partners hebben geen invloed op de redactionele inhoud en reviews van CasinoNieuws.

Jeffrey Noeken CasinoNieuws.nl

Jeffrey Noeken

Senior Redacteur CasinoNieuws.nl
Jeffrey Noeken is senior redacteur bij CasinoNieuws.nl. Hij is een expert op het gebied van de Nederlandse en Curaçaose kansspelwetgeving.

Laat een reactie achter