Maandag 27 mei 2024

Speel bewust

Jaarverslag Holland Casino: stijging in vestigingen, online blijft dalen

jaarverslag holland casino 2023

Holland Casino behaalde in 2023 een omzet van € 817,7 miljoen, waarvan € 115,9 miljoen afkomstig was uit het online casino. Het aantal spelers van het online casino liep verder terug terwijl de bezoekersaantallen in de vestigingen stegen. De staatsdeelneming uit in haar jaarverslag 2023 wel haar zorgen over de leeftijd van de bezoeker; er zou sprake zijn van een ‘verouderend klantenbestand.’

Jaarverslag Holland Casino 2023: Resultaten

De winst van Holland Casino is in 2023 gestegen tot € 23,6 miljoen, een stijging van € 6,6 miljoen ten opzichte van 2022. De omzet van de staatsdeelneming kwam uit op € 817,7 miljoen, € 63,9 miljoen meer dan het jaar ervoor. De stijging in omzet was te danken aan het landgebonden aanbod van Holland Casino.

  • In 2022 zagen de vestigingen het aantal bezoeken al stijgen na de coronaperiode en dit zette zich in 2023 verder door. In totaal waren er vorig jaar 5,1 miljoen bezoeken aan de vestigingen van Holland Casino. Dit was een miljoen meer dan 2022.
  • Tegenover de stijgingen van het landgebonden aanbod staat een daling bij de digitale versie van het casino. Holland Casino Online zag het aantal spelers verder teruglopen en ook de omzet uit online kansspelen daalde tot € 115,9 miljoen.

Ook de stijgende kosten drukken aanzienlijk op het resultaat, zo meldt Holland Casino in het persbericht over het jaarverslag. Ruud Bergervoet, CFO van Holland Casino, legt uit dat recente ontwikkelingen op het gebied van beleid en de kansspelbelasting impact hebben gehad:

“We zijn blij met het robuuste resultaat. Tegelijk staat de winstmarge naar de toekomst stevig onder druk. Vooruitkijkend hebben we te maken met effecten van twee jaar hoge inflatie, hogere kosten om te kunnen blijven voldoen aan aangescherpte wet- en regelgeving, stijgende personeelskosten en verhoogde kansspelbelasting, waardoor we echt een strakke koers moeten varen.”

Ruud Bergervoet, CFO Holland Casino

Het jaarverslag heeft de titel ‘Durven inzetten op morgen’. CEO Petra de Ruiter legt uit dat de organisatie stabiel is, maar noemt de uitdagingen groot. Holland Casino zal daarom een duidelijk plan voor de komende jaren moeten hebben en daarom is het ‘durven inzetten op morgen’ een nieuwe strategie:

“De resultaten van Holland Casino laten zien dat de organisatie stabiel is, maar de uitdagingen groot zijn. Daarom is dit jaar veel aandacht besteed aan het maken van toekomstplannen. Dat heeft geleid tot een herijkte strategie: Durven inzetten op morgen. Het toekomstbestendig houden van Holland Casino is voor een groot deel afhankelijk van het slagen van de strategie en effectieve kostenbeheersing. Als we de komende jaren een gezond resultaat willen realiseren en tegelijkertijd op een gezond niveau willen blijven investeren in onze maatschappelijke voorbeeldrol, kunnen we ons niet veel meer permitteren en kunnen we niet keer op keer verrast worden met aanvullende kostenstijgingen als gevolg van extra regelgeving, of bijvoorbeeld hogere kansspelbelasting. De rek is er uit.”

Petra de Ruiter, CEO Holland Casino

De omzet van Holland Casino Online daalde, wat ook te zien is in de verdeling van de totale omzet. Online had een aandeel van 14,2% van de totale omzet, waar dit in 2022 nog 19,3% was. De opbrengsten werden verdeeld in zes verschillende categorieën:

  • Tafelspelen
  • Speelautomaten
  • Online
  • Troncopbrengst/tips
  • Food & beverage
  • Overige baten

Speelautomaten hadden, net als in 2022, het grootste aandeel in de omzet van Holland Casino. De omzet binnen de twee segmenten van het landgebonden spelaanbod steeg in 2023. Hierdoor is het landgebonden kansspelaanbod verantwoordelijk voor 79% van de totale omzet van Holland Casino.

CategorieOmzet in % van het totaalOmzet in € (2023)Omzet in € (2022)
Speelautomaten46,7%€ 381,6 miljoen€ 327,4 miljoen
Tafelspelen32,3%€ 264,3 miljoen€ 233,7 miljoen
Online14,2%€ 115,9 miljoen€ 145,5 miljoen
Food & beverage3,7%€ 30,6 miljoen€ 24,0 miljoen
Troncopbrengst/tips2,5%€ 20,8 miljoen€ 19,9 miljoen
Overige baten0,6%€ 4,5 miljoen€ 3,3 miljoen
Verdeling omzet Holland Casino 2023 (bron: jaarverslag 2023)

Holland Casino netto resultaat en eigen vermogen

Inkomsten tafelspelen, automaten, online

Jaarverslag Holland Casino 2023: Spelers en omzet online dalen

In het jaarverslag over 2022 was de eerste daling al te zien in de resultaten van Holland Casino Online. Deze daling zette zich in 2023 door. De bruto baten uit online kansspelen kwamen uit op € 115,9 miljoen. Als deze cijfers naast het totale brutospelresultaat van de Nederlandse online gokmarkt (€ 1,388 miljard) worden gelegd, dan heeft Holland Casino Online een marktaandeel van 8,35%. In het jaarverslag zegt Holland Casino dat het marktaandeel inderdaad is gedaald, maar dat dit sinds halverwege 2023 stabiel is.

Gemiddeld 63.000 online spelers per maand

De daling in omzet heeft onder andere te maken met een daling van het aantal actieve spelers in het online casino. In 2022 speelden maandelijks nog 75.000 spelers bij Holland Casino Online. In 2023 liep dit terug tot gemiddeld 63.000 spelers per maand.

Deze dalingen worden grotendeels opgevangen door een daling in de operationele kosten, waarvan het merendeel het gevolg is van lagere marketingkosten. In juli 2023 ging het besluit Ongerichte reclame kansspelen op afstand in. Mede daardoor daalden de marketingkosten voor het online casino met € 10,8 miljoen.

Tot slot deed de staatsdeelneming opnieuw onderzoek naar de spelerstevredenheid binnen het online casino. Over het algemeen krijgt Holland Casino Online een 6,7 als beoordeling, tegenover een 7,2 in 2022. Vrijwel alle onderdelen van het online casino werden in 2023 minder beoordeeld. Alleen Bingo zag een lichte stijging in de beoordeling.

Het live casino werd in 2023 met een 7,0 het beste beoordeeld. Dit is dan ook een segment waar het gokbedrijf fors in investeert. Holland Casino hoopt zich met haar live casino-aanbod verder te kunnen onderscheiden, zo schrijft het bedrijf in haar jaarverslag. Het sportsbook van Holland Casino wordt het minst gewaardeerd door de spelers. Dit onderdeel van de goksite kreeg een 6,4 van de spelers.

Spelaanbod onlineBeoordeling 2023Beoordeling 2022
Live Casino7,07,3
Tafelspellen6,67,2
Slotmachines6,77,0
Sportweddenschappen6,47,0
Bingo6,76,5
Gemiddelde cijfers van online spelers Holland Casino

Jaarverslag Holland Casino 2023: Landgebonden casino’s

De landgebonden casino’s van Holland Casino mochten meer gasten verwelkomen dan in 2022. Vorig jaar werden de veertien vestigingen in totaal 5,1 miljoen keer bezocht, een miljoen meer dan het jaar ervoor. In totaal waren er 1,1 miljoen unieke bezoekers, een stijging van 20,9% ten opzichte van 2022.

Holland Casino spreekt in haar jaarverslag wel haar zorgen uit over het ‘verouderend klantenbestand.’ De gemiddelde leeftijd in de vestigingen stijgt terwijl jongere generaties zich meer aangetrokken lijken te voelen tot online kansspelen. Het casinobedrijf zegt te onderzoeken hoe zij haar aanbod aantrekkelijker kan maken voor toekomstige generaties.

Tegenover de stijging in het aantal bezoeken stond opnieuw een daling van het gemiddelde bedrag dat bezoekers uitgaven tijdens een bezoek aan een vestiging van Holland Casino. In 2021 gaven bezoekers gemiddeld € 154 per bezoek uit, een gemiddelde dat in 2022 daalde naar € 147 per bezoek. In 2023 zakte dit verder naar € 138 per bezoek aan het casino.

De bezoekers van de casinovestigingen beoordelen de staatsdeelneming ongeveer hetzelfde als het jaar ervoor. De beoordelingen voor speelautomaten, bar, en restaurant zijn exact gelijk. De categorie tafelspellen kreeg er 0,1 punt bij terwijl de categorie ‘services’ juist 0,1 inleverde.

Spelaanbod onlineBeoordeling 2023Beoordeling 2022
Services8,48,5
Tafelspellen7,87,7
Speelautomaten7,37,3
Bar8,08,0
Restaurant8,18,1
Gemiddelde cijfers van bezoekers van vestigingen Holland Casino

Het pokeraanbod van Holland Casino krijgt in het jaarverslag uitgebreid aanbod. De staatsdeelneming ging meermaals in gesprek met de Nederlandse pokercommunity. Naar aanleiding van deze gesprekken zijn er nieuwe toernooien ontwikkeld en is het algehele pokeraanbod verbeterd, zo schrijft Holland Casino.

Jaarverslag Holland Casino 2023: Meer preventiegesprekken

In de hoofdstukken over het preventiebeleid van Holland Casino is te zien dat er in de vestigingen meer preventiegesprekken werden gevoerd terwijl het aantal online nagenoeg gelijk bleef. Het aantal preventiegesprekken in vestigingen in 2023 steeg van 12.848 (2022) naar 14.336. Hiervan werden 1.553 gesprekken gevoerd met jongvolwassen bezoekers.

Het aantal gesprekken met online klanten steeg van 10.788 naar 10.799. Opvallend is hierbij dat het aantal gesprekken voor 2022 is aangepast. In het vorige jaarverslag werd nog gesproken over 19.713 gesprekken, maar dit is bijgesteld naar 10.788. Holland Casino noemt in het jaarverslag niet waardoor dit grote verschil is ontstaan.

Een van de preventiemaatregelen die Holland Casino hanteert is een stortingslimiet van € 400 per maand voor jongvolwassenen. Deze grens is op te hogen door een gesprek aan te gaan met een medewerker van de staatsdeelneming, maar hier wordt nauwelijks gebruikt van gemaakt:

“Om de kwetsbare groep jongvolwassenen aanvullend te beschermen, kent Holland Casino Online een stortingslimiet van 400 euro voor jongvolwassenen, enkel op te hogen na interactie met Customer Services en het overleggen van gegevens omtrent inkomen. Van deze mogelijkheid wordt door jongvolwassenen nauwelijks gebruikgemaakt. ”

Holland Casino

Online

PreventiemiddelQ4 202120222023
Aantal gesprekken1.60710.78810.799
Preventieve pop-ups18.410296.832267.863
Preventieve e-mails1.85155.48741.043
Time-outs (vrijwillig) <6 maanden27.65635.656
Zelfuitsluiting (vrijwillig) >6 maanden33.56323.332
Online uitsluiting (opgelegd)653305

Landgebonden

Preventiemiddel202120222023
Aantal gesprekken7.66412.84814.336
Bezoekbeperkingen (vrijwillig)1.7303.2252.774
Dwingend opgelegde bezoekbeperkingen128219212
Entreeverboden (vrijwillig)1.9752.6073.100
Dwingend opgelegd entreeverboden265389242

Entreeverboden

Het aantal entreeverboden steeg aanzienlijk in 2023. In 3.100 van de 3.342 entreeverboden werd deze aangevraagd door de gokker zelf. Het aantal gedwongen entreeverboden daalde juist; met 242 gedwongen verboden kwam dit zelfs uit onder het aantal uit het coronajaar 2021.

Toch deden medewerkers van Holland Casino-vestigingen vaker een melding van gokkers waarbij mogelijk sprake was van ‘onmatige deelname aan kansspelen.’ In 2022 deden de medewerkers 2.226 meldingen. Afgelopen jaar liep dat op tot 2.648. Ook steeg het aantal keren dat Holland Casino bij de Kansspelautoriteit een speler voorstelde voor inschrijving in Cruks. Het gokbedrijf koos 27 keer voor deze optie, vijf gevallen meer dan in 2022.

Naast de reguliere entreeverboden worden er ook entreeverboden opgelegd die verband houden met mogelijke witwasrisico’s. Dit zijn personen die weigerden mee te werken aan een cliëntenonderzoek en daarom een entreeverbod kregen opgelegd. Hierin was een aanzienlijke stijging te zien. In 2022 lag dit aantal nog op 193, wat toen een record was, maar in 2023 steeg dit aantal naar 1.169. Hierover zegt Holland Casino het volgende:

“De stijging is toe te wijzen aan het feit dat de online kansspelmarkt nog jong is en dat het geruime tijd kan duren voordat een meldgrens wordt bereikt. Daarnaast heeft Holland Casino gezien de toename in meldingen een automatiseringsslag gemaakt op het melden van deze transacties, waardoor meldingen uit 2022 gebundeld zijn en in 2023 aan de FIU zijn gemeld.”

Holland Casino

Meldingen van Holland Casino aan de FIU

Holland Casino moet, net als andere gokbedrijven, iedere ongebruikelijke transactie melden bij de Financial Intelligence Unit. Dit deed het bedrijf in 2023 vaker dan het jaar ervoor, want het aantal meldingen steeg van 10.312 naar 10.884. Zoals ieder jaar het geval was, kwamen veruit de meeste meldingen uit de vestigingen van Holland Casino. Online werden 1.100 meldingen gedaan, 84 minder dan in het jaar ervoor.

De objectieve meldingen in de vestigingen hadden voornamelijk te maken met contante transacties:

TransactieAantal
Depotstortingen509
Overboekingen en opnamen binnen Holland Casino met debit- en creditcard 1.899
Contante transacties6.058
Overige meldingen6
JaarMeldingen landgebondenMeldingen online
20239.7841.100
20229.1181.194
20213.252429
20203.4410
20194.2480
20183.7430
20173.1270
20162.6740
20151.9880

Foto’s en illustraties via Holland Casino.

Partners

CasinoNieuws.nl heeft overeenkomsten met aanbieders van online kansspelen en gebruikt hiervoor affiliate-links. Als u via zo’n link een account aanmaakt, dan krijgen wij daar een commissie voor, zonder extra kosten voor u. Onze partners hebben geen invloed op de redactionele inhoud en reviews van CasinoNieuws.

Jeffrey Noeken CasinoNieuws.nl

Jeffrey Noeken

Senior Redacteur CasinoNieuws.nl
Jeffrey Noeken is senior redacteur bij CasinoNieuws.nl. Hij is een expert op het gebied van de Nederlandse en Curaçaose kansspelwetgeving.

Laat een reactie achter